Úschova peněz u realitní kanceláře – ano či ne?

Nový realitní zákon, který by mohl začít platit už v první polovině roku 2020, by měl vymezit podmínky pro nejdiskutovanější bod celého jeho znění – úschovu peněz. Výsledek sice zcela jasně nestanovuje, kdo může tuto službu vykonávat, pro klienty se ale bude jednat o pozitivní změnu, neboť dojde k nastavení přísných pravidel a regulí, za jakých podmínek může být úschova poskytnuta.

Dle nového zákona makléř nesmí nabízet jinou úschovu než u banky, notáře, advokáta či exekutora. To je rozhodně velký posun. Pokud se ale sám klient nakonec bude dožadovat o úschovu u realitní kanceláře, ta mu může nakonec takovou službu poskytnout.

Transparentnost na prvním místě

V novém zákoně úschova peněz u realitních kanceláří dostane jasná pravidla a bude podléhat přísným kontrolám, v tomto ohledu tedy mohou být klienti klidnější. „Zákon má velký regulační přínos. Realitní kanceláře, které budou chtít i nadále zajišťovat klientům finanční úschovu, budou muset ke každé úschově zřídit speciální samostatný bankovní účet,“ vysvětluje Jan Štohanzl, jeden z majitelů RE/MAX G8 Reality.

Finance z jednotlivých úschov tak budou odděleny od dalších aktiv firmy a nebude snadné je jakkoliv zneužít, či s nimi nakládat, jako tomu mohlo být doposud. Celý proces bude transparentnější a bude zároveň podléhat přísným kontrolám i velkým sankcím v případě zneužití.

Pravidlo dvojité kontroly

„Tento administrativně náročný proces tak podle mého donutí i menší realitky převést úschovy k institucím, které se na finanční transakce tohoto typu specializují a mají jasně stanovená pravidla a podmínky, jak s penězi zacházet. RE/MAX tak ostatně činil doposud, neboť nám toto řešení stále přijde jako nejbezpečnější a nejprofesionálnější. Peněžní úschovu pro nás zajišťují pouze prověření dodavatelé – renomované advokátní a notářské kanceláře,“ vysvětluje Jan Štohanzl.

„Peněžní úschovu nepovažujeme za realitní službu, i proto je nanejvýše nutné mít celý proces transparentně ošetřený. V RE/MAX G8 Reality máme nastaveno pravidlo dvojité kontroly. To znamená, že jakoukoliv transakci týkající se manipulace s penězi vždy musejí stvrzovat podpisem hned dva advokáti, čímž se ještě více snižuje riziko zneužití,“ popisuje speciální službu navíc pro klienty Jan Štohanzl.

Shrnutí na závěr

Z pohledu klienta se nic nemění, pokud bude řešit úschovu peněz přes advokátní či notářskou kancelář nebo banku. To je i varianta, ke které se jako RE/MAX přikláníme a doporučujeme ji. Pozitivem nového zákona je ale fakt, že pro peněžní úschovu provozovanou realitními kancelářemi budou nově stanovena přísná regulační pravidla, díky kterým dojde k větší ochraně klientů a zamezení se tak zneužívání těchto finančních prostředků.

Pozn.: Návrh zákona prošel v pátek 8. listopadu 2019 posledním čtením Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, nyní čeká na schválení Senátem ČR a podpis prezidenta. Pokud se tak stane, platit by mohl začít už v první polovině roku 2020.

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Reality
3
oko

Nová kancelář RE/MAX v Děčíně!

To, že se realitní trh začal opět hýbat dokládá i návrat prodejů formou aukce, kdy se opět začíná celkem často stávat, že po zveřejnění…
Reality
5
oko

Vývoj cen rodinných domů v České republice (1. pololetí 2024)

V roce 2012 byla průměrná cena za čtvereční metr plochy rodinného domu 15 tisíc Kč, což odpovídalo průměrné ceně 2,3 milionu Kč…

Nová kancelář RE/MAX v Děčíně!

Vývoj cen rodinných domů v České republice (1. pololetí 2024)