Jedním z nejčastějších problémů při samoprodeji je neexistence závazné rezervace. Kupující si pořízení nemovitosti po několika měsících rozmyslí a prodávající se tak ocitnou na začátku celého procesu s tím, že jim nikdo nekompenzuje promarněné prostředky ani čas.
S realitním makléřem prodáte za správnou cenu
Vzhledem k neznalosti cenových map také často nabízenou nemovitost podhodnocují nebo naopak nadhodnocují. Řešila jsem případ, kdy samoprodejkyně prodávala chalupu na malé vesnici za 500 tisíc korun. Ozval se jí soused s tím, že ji koupí, ale tlačil cenu o sto tisíc níže s tím, že to jinak neprodá. Paní se nakonec obrátila na nás, za 14 dní proběhlo 11 prohlídek a chalupa se nakonec prodala za 860 tisíc,“ popisuje Monika Maděrová z RE/MAX 4You, podle které se člověk, který za svůj život prodá jednu, maximálně dvě nemovitosti, také těžko orientuje v listech vlastnictví či katastrální mapě, neřeší věcná břemena či zevrubnou a kvalitně sepsanou smlouvu. „Dostala jsem se k prodeji, kdy se nabízel pozemek samostatně bez domu. Když jsem zjišťovala, jak je to možné, přišla jsem na to, že majitelé sice koupili dům i s pozemkem, bohužel si ale napsali špatně smlouvu a převedl se jen dům, což samozřejmě nevěděli a neřešili. Pozemek následně 10 let užívali, původní majitel se ale dostal do potíží, šel do insolvence a oni si museli svůj pozemek koupit ještě jednou,“ říká Monika Maděrová.
Legislativní bariéry
Dalším argumentem pro spolupráci s realitní kanceláří je schopnost reagovat na legislativní změny. Počínaje 1. lednem 2018 platí novela občanského zákoníku, která při prodeji parkovacího stání v bytovém domě zavádí předkupní právo pro všechny ostatní nájemníky. Pokud se majitel bytu rozhodne, že svůj byt prodá, musí garážové stání primárně nabídnout majitelům ostatních bytů v domě. To sebou přináší vysoké nároky na administrativu, ale také další náklady. „Při oslovování ostatních spoluvlastníků u většího bytového domu, kde jsou desítky spolumajitelů a oslovuje se doporučeným dopisem, je například jen náklad na poštovné v tisícikorunách. A to neřešíme majitele s trvalým bydlištěm v zahraničí, balné, obálky, tisky,“ vypočítává Lukáš Trnka.
Při prodeji svépomocí často chybí zcela základní informace jako je průkaz energetické náročnosti budovy či skutečné rozměry prodávané nemovitosti. „Plocha takto nabízených nemovitostí se od skutečnosti liší často až o 10 procent,“ říká Lukáš Trnka.
Technické řešení prodeje může být dost složité
Samostatnou kapitolou je pak prodej pozemků, kde je třeba často řešit koordinované stanovisko, příjezdovou komunikaci atd. Další komplikací je dělení pozemků na základě geometrického plánu. „Je třeba mít na paměti, že si nevystačíte se samotným zaměřením pro geometrický plán, ale pro dělení či scelování pozemků je třeba také získat souhlas ze strany příslušného stavebního úřadu či souhlasné prohlášení o budoucím průběhu hranic a další,“ vyjmenovává Tomáš Olbrich z RE/MAX Drive.
Prodávat nemovitost prostě přináší celou řadu specifik, která často není vůbec jednoduché vyřešit. Naštěstí se můžete obrátit na profesionála, který dokáže všechny překážky elegantně vyřešit a prodat Vaši nemovitost za tu nejlepší cenu.
Budu proto rád, když se na mě obrátíte. Váš realitní makléř Lukáš Trnka